takip.jpg

Google de Arayın

Özel Arama

BARAKA'DA KİMLER VAR?

 • Baraka'da Kimse Yok

ETKİNLİK TAKVİMİEtkinlik Ekle

EN SON ÜYELER

 • Bu ay üye eklenmedi.
 • VİDEO GALERİLER

  ARTVİNDE HAVA DURUMU

  ARTVIN

  Diğer İlleri Görmek İçin Tıklayın »

  Gündem 17.Haziran.2019, 17:47 tarihinde Muhammet Avcı yazdı. 1975 defa okundu.

  Yanıklı Köyüne Yeni Gelenler İçin Derledik


  1-İlk defa köyümüze geliyorsanız biraz korku ve şaşkınlık yaşayacaksınız. Fakat bu güne değin bu yollarda hiçbir ölümcül kazanın yaşanmadığını duyduğunuzda hayretler içinde kalacaksınız.

  2-Soğuksu’ya geldiğinizde arabayı kenara çekip durun ve taze mısırından tadın, soğuk suyundan için, gözlerinizin bayram keyfini sakın bozmayın. Kendinize geldiğinizde yola devam edebilirsiniz.

  3-Soğuksu’yu geçince isterseniz direksiyonunuzu sağa kırıp Çeşmeli Mahallemizde pekmez, pestil, dut, kiraz ve üzüm yiyebilirsiniz.
   
  4-Çiftehanlar’a vardığınızda karşınızda duran vadilerin tamamı köyümüze aittir, komşularımız dağlar, yaylalar ve ormanlardır. Gözünüz, gönlünüz açılsın.

   5-Sakın ola ki yanınıza kalın giysiler almadan köye gelmeyin. Hastalanmanızı istemeyiz.

  6- Köyde pansiyon, lokanta otel veya misafirhane yoktur. Köyde biri sizi mutlaka konuk eder, Aç ve açıkta kalmazsınız.

  7-Konuk olduğunuz aileyle pikniğe gidin. Közde mısır, döner, ayran, çay ve buzlu su içmenin keyfini mutlaka yaşayın.

  8-Daha önceden yediğiniz yemekleri, kahvaltıları, içtiğiniz ayranı yok sayın; köyümüzde hepsinin tadına tekrar tekrar varın. Başka hiçbir yerde bu tadı bulamazsınız.

  9- Eğer Kurban Bayramı’nda köyümüze konuk olursanız Kurban Geleneğimizin farkını göreceksiniz. Kurban etlerinden konuk olduğunuzdan dolayı size de pay verilecektir.

  10-Yaylamızda her gün sabah- akşam yürüyüş yapın. Temiz havanın, sağlıklı olmanın tadını çıkarın. Bir sene tatil yapmış gibi hissedersiniz kendinizi. Bütün streslerinizi atabilirsiniz; yalnız buraya gelmenin en önemli sakıncası geri dönmemeye karar verebilirsiniz.

  11-Yaylamızdan sırtlara yürüyerek, yollarda dinlenerek çıkın. Doğanın size sunduğu güzellikleri görüp şaşıracaksınız. Bedenen yorulacaksınız ama ruhen dinlendiğinizi anlayacaksınız. Saburtiya’da ayakkabılarınızı çıkarıp kır gezmesi yapın. Oturup bir kenara ayaklarınızı Karçal suyuna daldırabilirsiniz. Yağmurdan sonraki toprak kokusunu doyasıya içinize çekin. Gökkuşağı gördüğünüzde altından geçmeye çalışmayın.

   12- Dağlara çıkın,  ciğerleriniz bayram etsin. Dağlarda kır çiçeklerini toplayın. Kameranızla hiçbir yerde bulamayacağınız görüntüleri kaydedin

  13-Köyümüz hakkında söylenenlerden ürkmeyin. Kıskançların laflarıdır onlar. Köyümüz mezarlığında cinayetten ölen birini bulamazsınız.  Yaşadıkça köyümüzün huzuru siner içinize.

  14-Köyümüze gelenler küçüklüğüne aldanmayın, koca vadinin her tarafı bize aittir, her köşesinde bizden birilerine rastlarsınız, ‘köyümüz yüzölçümü bakımından ülkemizin en büyük köyüdür’ sözünün iki kere ikinin dört ettiği gibi doğru olduğunu göreceksiniz.

  15-Yorulmam diyorsanız, kalbinize güveniyorsanız dağlara çıkıp, köyümüze bir de yükseklerden bakın. Koca vadi ayaklarınızın altında kalsın. Bunu herkes yapamaz, ayrıcalıklı olun.

  16-Fotoğraf makinenizi, kameranızı almadan sakın gelmeyin, tekrar gelemezseniz oturup onlara bakarsınız. 

  17-Ev numaralarını takip ederek aradığınız yeri bulamayabilirsiniz. Şaşırmayın. Aynı evde belki de on çeşit numara vardır, birbirine yakın. Eskiler silinmemiş olabilir. Postacılar bu yüzden köye gelmemeye yeminlidir.

  18-Marketlerden neden su alınmadığına şaşırmayın; her evde buz gibi akan musluk suları olduğunu görün ve kana kana için.

  19-Ahu at’a gidin,  buzlu pınarlarından  için.Yazın orada köyümüzün festivali düzenlenmektedir. Mutlaka katılın. Doyasıya eğlenme fırsatını bulacaksınız. 

  20- Yörenin iyi korunmasa da meşe, çam, köknar ormanlarında kuş sesleriyle, vahşi ortamıyla yalnız bir yolculuğa ne dersiniz?
   
  21- Köyümüzde yaz aylarının tamamı hep şenlik havasındadır. Hareket o aylarda çok fazladır, tatilinizi ona göre ayarlayın.
   
  22- Kışın köyümüze geldiyseniz ayağınıza kar ayakkabısı giyip  karda yürümenin ve kaymanın  keyfini doyasıya yaşayın.

  23-Mısır ekmeğini yoğurta doğrayıp yemeden köyden ayrılmak hiç olur mu? Köyümüzde kaldığınız süre içinde, kilo alma derdi olmadan dilediğiniz her şeyi gönül rahatlığıyla yiyebilirsiniz.
   
  24- Köyümüzün bin bir çiçeklerinden toplanan ballarını tadın. Eğer bulabilirseniz sevdiklerinize de getirin.
   
  25- Köyümüzde uyuyacaksanız üzerinize yorgan almalısınız, üşütüp hasta olmanızı hiç istemeyiz doğrusu. Akşamları sıcaklıklar oldukça düşüktür haberiniz olsun.

  26-Yaylada dumanı tüten bir ev bulduysanız oradan ayrılmayın sakın.
  O evde yöremize özgün gevrek, kuymak veya mıhlamadan biri mutlaka size ikram edilecektir. Bu tadı ömür boyu unutamayacaksınız. 

  27-Köyümüzün yaşlılarını bulup önce ellerini öpün, onların hikâyelerini dinleyin, ders niteliğinde yaşamları duyup şaşıracaksınız. Başkalarına anlatacak çok şeyiniz olacak.
   
  28-Köyümüzü arabayla dolaşmaya çalışmayın. Her yere yaya olarak gitmenin keyfini yaşayın. Bırakın arabanız biraz dinlensin. Yine benzine, mazota zam var haberiniz olsun. 

  29--Köyümüzü mümkün olduğunca başka köylerle kıyaslamayın. Onun hiçbirine benzemediğini anlamanız uzun sürmeyecektir. Köyümüzün isminin bir anlamı da Kuşlar Vadisi’dir. Bir kere görmüş olmanız nedenini anlamınızı sağlayacaktır.

  30--Köyde genç neslin olmadığını görüp nüfus planlaması uygulandığını falan sanmayın; eğitim, iş, gezi, seyahat vb. nedenlerden dolayı başka şehirlere gitmişlerdir. Mutlaka görmek istiyorum diyorsanız yazın gelin.                                                                           

  31-On dört kişilik minibüslere otuz kişinin nasıl bindiğini merak ediyorsanız yaz aylarında gelip neden bu sırrı çözmeye çalışmıyorsunuz?

  32- Köy düğünlerimizi mutlaka görün, yöremize has bişiden tadın.

  33-Uçakla köyümüze gelecekseniz buyurun gelin, pistimiz henüz açılmamıştır ama paraşütle iniş yapabilirsiniz, bu zevk-i safa sadece size ait olur.
  NOT: Köyümüz uçak inişlerine müsait olmadığı için kesinlikle pist yapımı falan olmayacaktır.

  34-Şehirden geldiyseniz köyde insanların devamlı gülümseyen yüzlerini yadırgamayın. Acaba bir şey mi yapacak diye tedirgin olmayın. Burası gülen ve gülümseyen insanların yeridir. Siz de gülümseyin.

  35-Yazın köyümüzde olacaksanız ağaç gölgeleri en muteber yeriniz olacaktır. Ilık esen rüzgârla kendinizden geçecek, şehirde olmadığınız için binlerce kere dua edeceksiniz.
  36- Evlerde oturmak için ille de çekyat, kanepe aramayın. Evlerdeki sekvilerde oturmanın zevkini hiçbir şeye değişmeyenlerdensiniz biliyorum.
   
  37- En yüksek yapı camimizin minaresidir. Bu minare Artvin yöresinin en yüksek minaresidir. Minareye çıkıp bir kez de köyümüze kuş bakışı bakın.
   
  38- Hava karardıktan sonra yere uzanıp yıldızları izleyin. Bu topraklar göğe komşu topraklardır. Onlara yakın olmanın ayrıcalığını yaşayın, milyonlarca yıldızla hayatınızda yaşayabileceğiniz en güzel ve romantik anı yaşayın. Bu tecrübeye hayır diyemezsiniz.
   
   39-Köyde birine patates pişirtirin, ama sakın yanında çay içmeyin dalgınlıkla çaya şeker yerine tuz katabilirsiniz.
   
  40- - Ayrılırken sakın fazla üzülmeyin, çünkü köyümüzün bu güzelliğine kanamayacak ve mutlaka yine geleceksiniz
  41- Köyümüzden ayrılırken 41 kere maşallah demeyi ihmal etmeyin.


  PAYLAŞ : Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit İÇERİK EKLE
  Yorum Yaz
  BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
   Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Yanıklı Köyü Web Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

  ÜYE MENÜ

  Kullanıcı Adı :

  Şifre :

  Üye Başvuru Formu - Şifremi Unuttum

  ANI DEFTERİ

  FOTO GALERİLER

  • YANIKLI KÖYÜ 5.BAHAR ŞENLİĞİ GÜNDOĞDU BURSA
  • ÖNER DUZCAN
  • artvin maceramiz ...
  • Alparslan Düzcan Foto
  • Saydam Meydan Foto Galeri
  • Medet Aydın Foto Galeri
  • Osman Avcı Foto Galeri
  • Öztürk Avcı Foto Galeri
  • Cengiz Çelik Foto Galeri

  SİTE ANKET

  Bu Sene Kurbanınızı Köyde Kesmeyi Düşünüyor musunuz?  Tüm Anketler